Pondělí, 30 prosince, 2024

Milovníci kol, znáte předpisy?

Pár užitečných rad pro milovníky cyklistiky.

Patříte mezi stále rostoucí počet těch, kteří si oddechový čas nedokážou představit bez projížďky na kole? Pak si určitě pozorně přečtěte následující řádky. Zbystřit by měli hlavně rodiče malých cyklistů. Děti jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu! Je to přesně rok, co nabyla účinnosti novelizace tzv. silničního zákona (č. 361/2000 Sb.), která přinesla některé zásadní změny – ale stačili jste si jich už všimnout, víte o nich vůbec? O několik let se rozšířila např. povinnost používat cyklistickou helmu pro všechny cyklisty do určitého věku (viz soutěžní otázka). A vůbec nezáleží na tom, jakou cestou se vydáte, helmu zkrátka musí mít každý, kdo na kole jede nejen na běžné silnici, ale i na polní či lesní cestě i cyklostezce. Cyklistovi bez helmy hrozí pokuta na místě do výše 2 000 korun, ve správním řízení dokonce až 2 500 korun.
Pokud je vaše dítě mladší 15 let, jste za chybějící helmu odpovědni vy, rodiče. Na hlavě nemusejí mít helmu jen děti, které jsou na kole převáženy v sedačce. Netřeba asi dodávat, že i když je helma povinná ze zákona jen pro určitou věkovou skupinu, že ji lze jen doporučit všem cyklistům bez ohledu na věk! Inovovaný zákon zároveň odstranil tolik kritizovaný postih cyklisty, který přivodí zranění sám sobě. Trestán už je cyklista „jen“ za ublížení na zdraví jinému účastníkovi silničního provozu. Úplná novinka je možnost, že nemusí být potrestán řidič, blízkou, pokud si to postižený nebude přát (podobně jako v trestním řízení). Dále přibylo, že před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zda-li může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Cyklista musí podle zákona brát při přejíždění vozovky ohled na auta – především na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel, aby řidiči kvůli němu nemuseli změnit směr nebo rychlost jízdy. Cyklista je dále povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvíceno bílé světlo vpředu dopředu a vzadu červenou svítilnu (stačí přerušované světlo červené barvy). Je-li v zovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem Jen stručně připomínáme, co už platí déle, ale mírné „opáčko“ neuškodí: děti do 10 let smějí na silnici či místní komunikaci jet na jízdním kole pouze pod dohledem osoby starší 15 let. Neplatí to pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně.

Cyklista nesmí:

    • jet bez držení řídítek
    • držet se jiného vozidla
    • vést za jízdy druhé jízdní kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře
    • vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích.
    • při jízdě bezdůvodně sundavat nohy na šlapadlech.

Uvedené důležité informace vám přináší OCHRANA OBYVATEL – projekt pro bezpečný stát. Jde o poměrně novou Iniciativu, která toho ale za pouhý rok své existence už hodně dokázala. Hlavním cílem je zlepšit komunikaci mezi občany a institucemi především při mimořádných událostech.
„Jde nám o to, aby lidi věděli, aby lidé věděli, co mají dělat, když se dostanou do nebezpečí, jako jsou povodně, požáry, nehody, průmyslové havárie a další. V takových situacích má každá informace doslova cenu života a jak se říká, štěstí přeje připraveným,“ vysvětluje vedoucí projektu Zdeněk Rathauský. Vše o projektu je na www.ochranaobyvatel.cz. Na webu najdete řadu užitečných ́informací a rad pro každodenní situace, v nichž se můžete octnout. Nenajdete-li odpověď zrovna na svou otázku, položte ji přímo na info@ochranaobyvatel. Ty nejzajímavější a nejpodstatnější jsou přidávány na web. Týdeník Květy je mediálním partnerem projektu od léta 2008.

Květy (28.8.2008)